Ok. 250 rekonstruktorów, czołgi, armaty i karabiny jak co roku przyciągnęły na Cytadelę tłumy poznaniaków. W tym roku głównymi bohaterami rekonstrukcji bitwy o Poznań z 23 lutego 1945 r. byli cytadelowcy, czyli cywile którzy wsparli radzieckie natarcie na niemieckie oddziały.

23 lutego 1945 r. Arma Czerwona przełamała główny punkt oporu wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli. W wyniku podpisanej kapitulacji Poznań wyzwolił się spod trwającej blisko 6 lat hitlerowskiej okupacji.

Od wielu lat o tamtych wydarzeniach przypominają grupy rekonstrukcyjne, które poprzez inscenizację starają się przynajmniej w jakimś stopniu pokazać, jak wyglądały starcia na polu walki pod koniec II wojny światowej.

Głównym organizatorem „Bitwy o Poznań” było Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”. W tym roku wydarzenie odbyło się w niedzielę, 19 lutego. Sama inscenizacja rozpoczęła się o godz. 13, na którą warto było przyjść na Cytadelę już wcześniej. Od godz. 10 było można zwiedzać Muzeum Uzbrojenia oraz podziwiać stoiska grup rekonstrukcyjnych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ